Rubrika "Personazhi i ditës" - Carl Wittman

Carl Wittman është një personazh që jo shumë prej nesh e njohin, por është një ndër figurat më të rëndësishme të komunitetit LGBT. Në 1969 ai shkruajti “Refugees from Amerika: A Gay Manifesto”  që konsiderohet si një nga veprat më me ndikim në lëvizjen për çlirimin e komunitetit gay në vitet ’70.

Carl Wittman e nisi aktivizmin e tij që në rini duke protestuar shpesh kundër racizmit me të cilin përballeshin njerëzit me ngjyrë në atë kohë në Amerikë. Ai u arrestua madje disa herë si pjesëmarrës në këto protesta.

Në 1967 ai shkoi të jetonte në San Francisco ku ishte dhe epiqendra e komuniteti gay të atyre viteve dhe aty shkruajti dhe veprën e tij.

Një fragment i shkurtër nga “A Gay Manifesto”:

"Heteroseksualiteti përjashtues është problematik. Ai pasqyron frikën ndaj njerzve që kanë tërheqje ndaj seksit të njëjtë, është anti-homoseksual dhe mbart frustrim. Gjithashtu seksi heteroseksual është problematik; pyesni lëvizjen për çlirimin e grave se si  meshkujt heteroseksual janë në krevat. Për mashkullin shovinist seksi është dhunë. Për gruan tradicionale seksi është detyrim."

Rubrika "Personazhi i ditës" - Freddie Mercury

Freddie Mercury këngëtari që adhurohej nga miliona njerëz në të gjithë botën është një prej ikonave të komunitetit LGBT. Freddie me bandën e tij Queen revulocionarizoi muzikën botërore me kënge si, Crazy Little Thing Called Love, Another One Bites The Dust, Now I’m Here, We Will Rock You, Killer Queen, Don’t Stop Me Now, Somebody To Love and of course Bohemian Rhapsody.

Një ditë para se të vdiste ai deklaroi se ishte me HIV/AIDS, gjë e cila e solli epidemine  në atë kohë në vëmendje të të gjithëve. Pas vdekjes se tij, banda e tij dhe shumë kengëtarë të tjerë duke bërë koncerte arritën të mblidhnin miliona dollarë për kërkimet shkencore mbi  HIV/AIDS.

Freddie arriti të ndryshoj qëndrimet e miliona njërëzve dhe mënyrën sesi ata silleshin me personat e prekur me HIV/AIDS.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Carmen Carrera

Carmen Carrera është një performuese Drag e cila mori pjesë në RuPaul Drag Race dhe e kritikoi RuPaul-in për komentet e tij të shpeshta transfobike. Edhe pse në show ajo u paraqit si mashkull, ajo që ateherë ka deklaruar se është një grua transgjinore.

Carrera nisi një peticion drejtuar agjencisë së famshme të modelingut Victoria Secret, ku i kërkonte qe të përfshihesh si modele nga komuniteti transgjinor.

Vitin e kaluar, Victoria Secret shfaqi për herë të parë një vajzë nga komuniteti transgjinor edhe pse ajo nuk ishte Carrera, por për të do flasim në një postim tjetër

Rubrika "Personazhi i ditës" - Kristen Stewart

 Superstares biseksuale Kristen Stewart i thanë që mos të dilte publikisht me të dashurën e saj nëse donte që të ecte ne karrierë dhe ndoshta një ditë do fitontë dhe ndonjë rol në filmat e Marvel-it. Ajo refuzoi të qëndronte në dollap dhe në emisionin e famshëm Saturday Night Live në 2017 ajo deklaroi: “Jam shumë gay, plako.”

Në një intervistë me revistën Style, ajo tregoi pse doli publikisht pavarësisht impaktit që mund të kishte në karrierën e saj: “U gjenda në një situatë ku të fshihja faktin që po dilja me një gocë ishte ndryshe nga fshehja e të qënit me një djalë, prandaj vendosa që të dal hapur.”

Ajo shprehet se brezi i sotshëm nuk i kushton shumë rëndësi roleve gjinore, dallimeve dhe nuk e sheh situatën si një identitet kundër një identiteti tjetër.

Ju ftojmë të shikoni filmin “Charlie’s Angels”, ku luan rolin e një vajze queer. Filmin e gjeni me titra shqip në filma24.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Cynthia Nixon

Cynthia Nixon ose si shumica prej nesh e njohim, Miranda Hobbes te seriali I famshëm “Sex and the City” është një zë i fuqishëm në mbrojtje të të drejtave të komunitetit LGBT.

 

Nixon mbajti një fjalim pasionant në një tubim solidariteti duke protestuar për ndalimin e emigracionit të Presidentit Trump, pranë vendit ku nisi revolta për të drejtat e komunitetit LGBT, në Stonewall Inn në 2017 dhe fjalimi nisi kështu, "Përshëndetje vëllezër. Pershendetje motra. Përshëndetje vëllezër dhe motra që refuzoni sistemin binar të gjinisë. "

Nixon, e cila është e martuar me Christine Marinoni që në vitin 2012, vazhdoi të thotë: "Si njerëz LGBT, ne e dimë se sa e rëndësishme është të dalim hapur, por unë do të argumentoja që dalja jonë nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme sesa tani. Ne duhet të dalim jo vetëm si queer, por si njerëz që e dinë shumë mirë se si është të të etiketojnë si “ndryshe”, “më pak I vlefshëm”, "objektiv i lehtë nëse kërkon dikë për të bulluar, ngacmuar, diskriminuar, demonizuar, rrahur, madje edhe për të vrarë ".

Nixon na bën të kuptojmë se nuk jemi vetëm në këtë botë, por ka grupe të tjera të diskriminuara po ashtu si komuniteti LGBT dhe duke u solidarizuar me kauza të ndryshmë ne i afrohemi një hap më afër fitores së të drejtave të barabarta për të gjithë.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Howard Wallace

Sot duke qënë dita ndërkombëtare e punëtorëve kemi zgjedhur të prezantojmë një personazh të lëvizjes punëtore i cili ka patur ndikim të madh në sindikatën e vetë dhe në vendin e punës, për të avancuar të drejtat e komunitetit LGBTQI+ në vendin e punës.

Howard Wallace organizoi bojkotin kundër birrës Coors dhe politikave të saj kundër sindikatave dhe kundër komunitetit LGBTQI+. Në vitin 1983 Wallace dhe aktivistë të tjerë themeluan “Lesbian/Gay Labor Alliance of San Francisco”. Vit pas viti kjo lëvizje u bashkohet protestave të 1 Majit dhe Pride-eve.

Ai bashkë me aktivistë të tjerë arritën të ndryshonin perceptimin e sindikatave dhe punëtorisë rreth komunitetit LGBTQI+ por edhe perceptimin e komunitetit LGBTQI+ rreth sindikatave. Në vitin 1980 punëtorë në klinika të HIV/AIDS në qytete të ndryshme filluan përpjekjen e tyre për të krijuar sindikata.

Të drejtat e punëtorëve janë të drejta LGBT!