Rubrika "Personazhi i ditës" - Marsha P. Johnson

Marsha P. Johnson ishte në qendër të lëvizjes për çlirimin e homoseksualëve në New York City për gati 25 vjet. Por të drejtat e LGBTQI+ nuk ishin e vetmja kauzë për të. Ajo ishte në vijën e parë të protestave kundër dhunës policore. Ajo ndihmoi në themelimin e një prej qendrave të para të sigurta të vendit për rininë transgjinore dhe të pastrehët. Ajo advokoi në mënyrë të palodhshme për të drejtat e punonjësve të seksit, të burgosurve dhe të njerzve me HIV/AIDS.

Johnson ishte performuese drag dhe punëtore seksi; ajo ishte shpesh e pastrehë dhe jetonte me probleme të shëndetit mendor. Trupi i saj u gjet në lumin Hudson në 1992, dhe rrethanat e vdekjes së saj mbeten të paqarta. Policia e New York-ut vendosi që ishte një vetëvrasje dhe nuk e hetoi çështjen. Para pak vitesh është bërë dhe një dokumentar për Marshën ku hidhen dyshime të forta që ajo është vrarë nga policia. Dokumentari titullohet “The Life and Times of Marsha P. Johnson” dhe e gjeni dhe në Youtube.

Ajo mbahet mend si një nga aktivistët më domethënëse për të drejtat transgjinore, megjithëse termi "transgjinor" nuk kishte filluar të përdoroj gjatë jetës së saj. Johnson identifikohej si një "transvestite", homoseksuale dhe një mbretëreshë drag, dhe përdorte përemrin “ajo”.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Alan Turing

Alan Turing ishte një matematicien dhe filozof i cili hodhi hapat e parë drejt shkencave kompjuterike. Ai punoi me ushtrinë angleze gjatë luftës së dytë botërore dhe me gjenialitetin e tij ai arriti të thyej kodet sekrete që nazistët përdornin për të komunikuar midis tyre. Arritja e tij për të deshifruar kodet e makinerisë Enigma, të cilën nazistët e përdornin për të komunikuar shpëtoi jetën e miliona njerëzve.

Në vitin 1952 ai u arrestua me akuzën “ Kryerje e akteve të turpshme”, pasi policia zbuloi që ai kishtë marrëdhënië me një burrë. Në ato vitë në Angli marrëdhëniet homoseksuale ishin të jashtëligjshme dhe ai u dënua më kastrim kimik. Dënimi i tij ishtë që të bëntë kurë hormonale për një vit, sepse në ato vite mendohesh se ajo kuronte homoseksualitetin, por për Alan kjo qe shumë e rëndë dhe ai në moshën 41 vjeçare i dha fund jetës së vetë.

Qeveria britanike vetëm në vitin 2009 kërkoi falje publikisht për Alan Turing dhe për të gjithë personat e komunitetit LGBTQI+ të cilët vuajtën si pasojë e dënimeve të atyre viteve.

Alan Turing konsiderohet si babai i shkencave kompjuterike moderne dhe falë tij ne sot kemi kompjuterat dhe teknologjinë që përdorim në jetën e përditshme. Nëse doni të informoheni pak më shumë rreth tij, mund të shikoni filmin “The Imitation Game”, të cilin e gjeni te filma24.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Wentworth Miller

Shumë prej nesh e kemi parë serialin Prison Break dhe jemi dashuruar me Michael Scofield, gjeniu i cili arrinte të arratisesh nga burgjet e sigurisë së lartë. Aktori i talentuar Wentworth Miller është një ndër ikonat e komunitetit LGBTQI+ dhe ka advokuar fuqishëm për të drejtat e komunitetit.

Ai mbajti një fjalim të fuqishëm dhe inspirues në 7 shtator 2013 në Gala-në e Human Rights Campaign ku tha: “Kam pasur një marrëdhënie të ndërlikuar me fjalën komunitet. Nuk e mendoja dot se mund të isha pjesë e një komuniteti, nuk mendoja se dikush mund të më ofronte mbështetje dhe ngrohtësi, por ka një arsye për këtë. Unë nuk kam lindur në këtë shtet, nuk kam një besim fetar të caktuar, vij nga një familje mikse dhe jam gay.  Ka qënë natyrale për mua ta shoh gjithçka si individuale dhe ka qënë e vështirë ta mendoja veten si pjesë e dickaje më të madhe. Deri në moshën 30 vjeç fjala “ne” për mua nuk kishtë kuptim, pasi isha rritur në një gjëndje mbijetese, por në 2012 ju bashkova grupit The Man Kind Project dhe aty zbulova rëndësinë e fjalës “ne” dhe rëndësinë e komunitetit.”

Ai tregon se e fshehu për një periudhë kohorë faktin që ishtë gay sepse kishte frikë se do ndikonte për keq në karrierën e tij, por nuk është ndjerë vetevetja deri në momentin që ka dal hapur.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Cara Delevigne

Cara Delevigne është modele, këngëtare, aktore dhe një zë i fuqishëm për komunitetin LGBTQI+.

Në 2018 ajo bëri thirrje që të bojkotohesh festivali i famshëm i Coachella-s sepse fondacioni i pronarit të festivalit kishte bërë donacione te disa organizata që advokojnë kundër komunitetit LGBTQI+. Pronari i Coachella-s doli në deklaratë pas pak kohe duke thënë se ai dhe fondacioni i tij e mbështesin komunitetin LGBTQI+ dhe bëri një donacion prej 1 milion dollarësh në fondacionin Elton John AIDS Foundation.

Në 2017 ajo është shprehur për seksualitetin e vetë: “Jam shumë e lumtur se si diskutimi mbi seksualitetin është bërë më i lehtë, sidomos te të rinjtë. Kur unë flas për fluiditetin e seksualitetit tim njerëzit më pyesin nëse jam gay dhe unë ju them se jam fluide”

Në 17 qershor 2019 ajo fitoi çmimin Trevor Project Hero për mbështetjen e madhe qe ajo ka dhënë për komunitetin LGBTQI+. Gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve ajo tha se ndihet shumë e frymëzuar nga puna e mirë që Trevor Project është duke kryer dhe se anëtarët e komunitetit duhet të kuptojnë që nuk janë vetëm dhe se gjithmonë do jetë dikush aty ,kur ata të kenë nevojë.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Cara Delevigne

Cara Delevigne është modele, këngëtare, aktore dhe një zë i fuqishëm për komunitetin LGBTQI+.

Në 2018 ajo bëri thirrje që të bojkotohesh festivali i famshëm i Coachella-s sepse fondacioni i pronarit të festivalit kishte bërë donacione te disa organizata që advokojnë kundër komunitetit LGBTQI+. Pronari i Coachella-s doli në deklaratë pas pak kohe duke thënë se ai dhe fondacioni i tij e mbështesin komunitetin LGBTQI+ dhe bëri një donacion prej 1 milion dollarësh në fondacionin Elton John AIDS Foundation.

Në 2017 ajo është shprehur për seksualitetin e vetë: “Jam shumë e lumtur se si diskutimi mbi seksualitetin është bërë më i lehtë, sidomos te të rinjtë. Kur unë flas për fluiditetin e seksualitetit tim njerëzit më pyesin nëse jam gay dhe unë ju them se jam fluide”

Në 17 qershor 2019 ajo fitoi çmimin Trevor Project Hero për mbështetjen e madhe qe ajo ka dhënë për komunitetin LGBTQI+. Gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve ajo tha se ndihet shumë e frymëzuar nga puna e mirë që Trevor Project është duke kryer dhe se anëtarët e komunitetit duhet të kuptojnë që nuk janë vetëm dhe se gjithmonë do jetë dikush aty ,kur ata të kenë nevojë.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Sam Smith

Sam Smith është vetëm 28 vjeç dhe ka vjedhur zemrat e të rinjve në të gjithë botën. Ai doli hapur si gay në vitin 2014 dhe që atëherë është bërë një prej ikonave të komunitetit LGBT. Fatin që Sam-i nuk ka patur në dashuri mesa duket e ka pasur në karrierë. Këngën “Stay with me” ai ja ka dedikuar një djali të cilin dashuronte por i cili theu zemrën, por kjo këngë e bëri Sam-in fitues të disa çmimeve Grammy.

Në 2017 Sam-i deklaroi se është queer duke thënë se ai ndihesh aq burrë sa ndihesh edhe grua. Ai tregon se në fëmijëri kishtë raste që nuk kishtë rroba djemsh dhe shkonte në shkollë i veshur si vajzë.

Dy vite më pas, në 2019 deklaroi vendimin e tij për tu identifikuar në gjini jo binare duke thënë: “Pas një jete të tërë në luftë me identitetin tim gjinor kam vendosur ta pranoj veten time ashtu si jam, nga brënda dhe nga jashtë.”