Rubrika "Personazhi i ditës" - Lena Waithe

Lena Waithe është aktore, shkrimtare dhe producente dhe ajo hyri në histori në 2017 si gruaja e parë me ngjyrë që fiton çmimin Emmy për komedi. Waithe që identifikohet si queer e përdori rastin e fitores së saj historike për të mbajtur një fjalim inspirues për “familjen LGBTQI+”.

“Gjërat që na bëjnë të ndryshëm, janë superfuqitë tona.” – tha ajo.  Ajo shfrytëzon çdo moment të mundshëm për të folur për të drejtat e komunitetit LGBTQI+. Në Met Gala ajo veshi një pelerinë me ngjyrat e flamurit LGBTQI+ dhe ky ishte një veprim shumë i guximshëm nga ana e saj duke marr parasysh që eventi kishte temë fetare.

“Tema për mua është “Ji vetëvetja”, në fund të fundit jemi krijuar të gjithë në imazhin e zotit, apo jo?” – tha ajo.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Ellen DeGeneres

Ellen DeGeneres përvec se është një prezantuese shumë e talentuar dhe na kënaq me emisionin e saj The Ellen DeGeneres Show, është dhe një aktiviste e të drejtave të njeriut qe ka advokuar për çështje të ndryshme. Ajo ka advokuar shpesh për të drejtat e grave dhe për barazi gjinore dhe është një mbështetëse e martesës midis personave të të njëjtit seks.

Ajo doli hapur për orientimin e saj seksual mbi 20 vite më parë, në një periudhë në të cilën në Amerikë nuk ishte aq e lehtë sa sot për të dal hapur. Dalja e saj hapur pati ndikim të madh te komuniteti LGBTQI+ dhe ndihmoi shumë njerëz të tjerë të pranonin veten e tyre.

Shpesh ka mbajtur qëndrim kundër deklaratave homofobe të presidentit Trump dhe ka refuzuar që ta ketë atë si të ftuar në emisionin e saj. Gjithashtu ka mbajtur qëndrim ndaj grupimeve konservatore në Amerikë që advokojnë kundër komuniteti LGBTQI+.

Ellen ka qënë dhe ngelet një frymëzim për komunitetin LGBTQI+, jo vetëm në Amerikë por gjithkund.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Anna Erin Clarke

Anne Erin Clark ose e njohur ndryshe si këngëtarja St. Vincent kërkon të thyejë barrierat gjinore dhe seksuale në shoqëri.

Ajo flet shpesh për pyetjet diskriminuese që merr për faktin që është grua apo pjesë e komunitetit LGBTQI+.

Kur u pyet për orientimin e saj seksual ajo u shpreh: "Unë besoj në fluiditetin gjinor dhe atë seksual. Nuk më pëlqen të identifikohem me diçka. Mendoj se mund të biesh në dashuri me çdokënd. Nuk kam asnjë gjë për të fshehur por do doja që vëmendja të ishte te muzika. Nuk mbështesë ndarjen gjinore apo seksuale, por përfshirjen në spektrin seksual."

Rubrika "Personazhi i ditës" - Megan Rapinoe

Megan Rapinoe është një nga futbollistet me të mira në botë. Ajo i fitoi SHBA-së Kupën Botërore të Futbollit të Grave në vitin 2019.

Megan nuk është vetëm një fubolliste e mirë. Ajo gjithashtu është një zë shumë i fuqishëm për komunitetin LGBTQI+ duke qënë ndër të paktat futbolliste që ka dal hapur mbi orientimin e saj seksual. Përtej komunitetit LGBTQI+ ajo është bërë një zë i fuqishëm kundër racizmit dhe kundër diskriminimit të grave në pagë.

Vitin e kaluar Megan deklaroi publikisht që nuk do të shkonte ne Shtëpine e Bardhë nëse presidenti Trump do e ftone skuadrën e saj, duke mbajtur kështu qëndrim ndaj deklaratave homofobe dhe seksiste të Trump-it. Ajo ka refuzuar gjithashtu të këndoj himnin amerikan gjatë ndeshjeve të futbollit duke thënë se administrata e Trump-it nuk i vlerëson të gjithë amerikanët njësoj.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Ellen Page

Jam këtu sot sepse jam gay” tha Ellen Page, në konferencën e Human Rights Campaign në Las Vegas, “dhe sepse ndoshta unë mund të ndihmoj të tjerët të kenë një jetë më të lehtë. E ndjej si detyrim personal dhe përgjegjësi sociale.”

“Jam lodhur duke u fshehur dhe duke gënjyer”, tha Ellen dhe vazhdoi, “Kam vuajtur gjatë për shkak se kisha frikë të dilja hapur. Shëndeti im mendor ka vuajtur, gjëndja ime emocionale ka vuajtur dhe lidhjet e mia gjithashtu kanë vuajtur. Sonte jam këtu me ju, për të lënë pas të gjitha vuajtjet.”

Aktorja 33 vjeçare është një aktiviste e komunitetit LGBTQI+ dhe vitin e kaluar ka dal publikisht kundër Zv. Presidentit të Amerikës Mike Pence dhe qëndrimeve të tij homofobike kundër komunitetit.

Rubrika "Personazhi i ditës" - Jodie Foster

Alicia Christian "Jodie" Foster është një aktore dhe producente amerikane. Ajo ka fituar dy Academy Awards, tre British Academy Film Awards, dy Golden Globe Awards, dhe çmimin Cecil B. DeMille Award. Jodie-n e njohim që prej fëmijërisë tonë si personazhi kryesor i shumë filmave të sukseshëm.

Pavarësisht lidhjes së saj mbi 10-vjeçare me Cydney Bernard, ajo nuk e kishte bërë publik faktin që ishte lesbike. Vetëm rrethi i ngushtë shoqëror e dinte. Në vitin 2013 ajo mbajti një fjalim të gjatë në skenën e Golden Globe Awards ku dhe doli hapur publikisht mbi orientimin e saj seksual.

Fjalimi i saj u konsiderua si një fjalim frymëzues dhe një kontribut i madh për komunitetin LGBTQI+. Jodie ishte në 2013  ndër të paktët njerëz të famshëm që kishin dal hapur pas moshës 50 vjeçare.

Që prej vitit 2014 ajo është e martuar me Alexandra Hedison dhe ka dy fëmijë.