Mijëra persona kërkojnë zëvendësimin e statujës së Kristofor Kolombit me aktivisten transgjinore

 

Më shumë se 24,000 njerëz kanë nënshkruar një peticion në internet për të zëvendësuar një statujë të Kristofor Kolumbit në Elizabeth, Nju Xhersi, me  atë të Marsha P. Johnson, një aktiviste transgjinore me ngjyrë që lindi atje.

 “Ne duhet të përkujtojmë Marsha P. Johnson për gjërat e mrekullueshme që ajo bëri gjatë jetës së saj dhe për frymëzimin që ajo është për anëtarët e komunitetit LGBTI+ në të gjithë botën, veçanërisht gratë e zeza trans”, shkroi Celine De Silva, organizatorja e peticionit në Change.org  , i cili kishte arritur gati 25,000 nënshkrime që prej pasdites së së hënës.

 Johnson, një grua trans e zezë, ishte një figurë qendrore në kryengritjet e Stonewall të vitit 1969 në New York.  Ajo gjithashtu ndihmoi në gjetjen e Rrugëtarëve të Revolucionit të Veprimit Transvestite (STAR), një grup që strehonte të rinjtë të pastrehë dhe transgjinorë, me aktivisten Sylvia Rivera.

De Silva shkroi se Kolombi, historia e të cilit është skllavërimi dhe gjenocidi është përqendruar në mes të protestave të vazhdueshme kundër pabarazisë racore, “nuk është një figurë që duhet të te krenohemi për të”.

 Hill i ka shkruar kryetarit të Elizabeth, N.J.,  Christian Bollwage në lidhje me peticionin.

 Në fillim të këtij viti, Guvernatori i Neju Jork-ut Andrew Cuomo tha që Parku Lindor i Shtetit River River, i vendosur në Brooklyn, do të riemërohej në nder të Johnson, duke u bërë parku i parë shtetëror në New York që mban emrin e një personi LGBTI+.

 Statujat e Kolombit janë shënjestruar nga aktivistë në qytete të shumta në të gjithë vendin, si dhe ato të drejtuesve të Konfederatës dhe të tjerëve të lidhur me skllavërinë ose epërsinë e bardhë.

 Cuomo ka refuzuar të kërkojë heqjen e një statuje të Kolombit në qytetin e Nju Jork, duke e quajtur atë një përfaqësim të “trashëgimisë italiano-amerikane”.

 Dy statuja të tjera të konkuistadorit dhe zbuluesit të Amerikës janë hequr kohët e fundit nga qytete të Nju Xhersit, konkretisht Uest Orinxh dhe Camden./ HistoriaIme